

Na jar sa v záhradke či črepníku darí viacerým cibuľovinám. Pestré farby a svieža vôňa urobia radosť každému, preto sú tak veľmi obľúbené. Okrem nežných snežienok k nim patria i narcisy, hyacinty, modrice, krokusy, tulipány,… Prečítajte si v pokračovaní nášho článku o tých najkrajších.
Narcis
Nenáročný na pestovanie a starostlivosť, za to krásne rozkvitnutý od marca až do mája. Výborne vynikne v záhone, citlivejší záhradkári ho však môžu nakombinovať s inými kvetinami. Ak sa chcete popýšiť záhradou plnou narcisov, s výsadbou by ste mali začať od polovice septembra do polovice októbra. Pri výbere miesta buďte obozretní – nedarí sa im v mokrej pôde ani na trávniku. V kvetinárstvach nájdete mnoho odrôd a farieb vhodných do črepníkov.
Náš tip: Ak budete narcisy zalievať vodou s malým prídavkom tvrdého alkoholu, napríklad vodky, narastú im krásne veľké kvety.
Hyacint
Podmanivé farebné prevedenia hyacintov vnesú jar do každého interiéru. V malých črepníkoch vyzerajú neodolateľne – sú príjemné na dotyk a ešte krajšie voňajú. Vedeli ste, že o ich vôni písal grécky básnik Homér? Komerčne sa pestujú už od 16. storočia, dnes najmä v Holandsku a Veľkej Británii. Ak máte hyacint v črepníku, po odkvitnutí ich určite nevyhadzujte. Presaďte ich do záhrady; tieto cibuľoviny vydržia niekoľko rokov, vráti sa síce do botanickej podoby , čo znamená že nebude mať toľko kvetov ako keď sme ho kúpili.
Náš tip: Hyacinty skrášlia váš domov a vdýchnu doň jarnú náladu. Určite ich však neumiestňujte do spální, detských izieb a tmavých miestností. Aby sa im dobre darilo, potrebujú aj dostatok vlahy, preto ich okrem pravidelného zalievania roste. Treba dbať na to aby sme ich nepremokrili a aby nám rastlina nestála vo vode.
Krókus
Dá sa pestovať v črepníku, ale vynikne tiež v záhone a dokonca i trávniku. Väčšinou sa pestuje v skalkách a kvitne v marci až apríli. Existujú však odrody, ktoré majú kvety na jeseň. Cibuľky po odkvitnutí nemusíte z pôdy vyberať, pokojne ich nechajte prezimovať vonku. Presádzanie je vhodné po letnom období, pričom ich treba vybrať už v júni a uskladniť pri teplote do 18°C. Vedeli ste, že krókus sa tiež nazýva šafran? Ak sa vám s tým spája známe vzácne korenie, máte pravdu. Vyrába sa z kvetov blizny a populárne je najmä v indickej a orientálnej kuchyni. Vzácny a drahý je preto, lebo sa zbiera ručne a na jeden kilogram je potrebných až 150-tisíc kvetov.
Náš tip: Pri výsadbe krókusov do záhrady vyberajte slnečné miesto s miernym tieňom. Keďže ide o jarný kvet, nemusíte sa báť, že ho zničí mráz. Prežije teploty až do -5°C.
Tulipán
Pre korunu, ktorú nesie vysoká štíhla stonka, sa zvykne označovať za kráľa cibuľových kvetov. Kytica tulipánov pôsobí vznešene, elegantne, ale zároveň i romanticky a nežne. Kým v minulosti boli obľúbené žlté či červené, dnes nájdete v kvetinárstvach i biele, či rôzne pastelové farby.
Náš tip: Chystáte sa zasadiť si tulipány do záhradky? Majte na pamäti, že na to, aby sa im darilo, potrebujú dostatok miesta a radšej ich nesaďte k narcisom. Tiež pri nich platí tzv. osevný sled. Po uplynutí 2-3 rokoch by ste mali cibuľky vybrať a zasadiť inam. Pôda potrebuje až 6 rokov oddychovať .
Nechajte rozkvitnúť aj váš domov a ozdobte ho kyticou tulipánov, či veselým žltým narcisom v črepníku. Navštívte jedno z našich kvetinárstiev Rhapis a vyberte si, čo sa vám páči. Krásne kytice si môžete objednať aj našej stránke.