

Síce si na prvé jarné kvietky budeme musieť ešte chvíľu počkať, jar je už nepopierateľne tu. Zdá sa vám, že tohtoročná zima bola pridlhá? Kým si na stôl postavíte kytičku snežienok alebo narcisov, naladíme vás do jarnej – kvetinovej nálady našim nových článkom.
Snežienka
Vedeli ste, že pochádza z Európy? U nás je najrozšírenejšia Galanthus nivalis, ktorú poznáme pod jednoduchým názvom snežienka jarná. Napriek tomu, že vyzerá veľmi krehko a zraniteľne, dokáže rozkvitnúť aj v naozaj extrémnych podmienkach. Niektorým druhom sa preto veľmi dobre darí v horských oblastiach Kaukazu a Pyrenejí, rozšírená je aj v Malej Ázii. Snežienka symbolizuje jar a nový život, no v minulosti ju označovali aj za posla smrti. Bolo to najmä pre jej jedovaté účinky. Človeku môže požitie spôsobiť zvracanie, hnačky a nevoľnosť, po čase sa však telo jedu zbaví samé. Ak však väčšie množstvo požije napríklad krava, hrozí jej uhynutie.
Je známych 15 druhov snežienok a vo väčšine krajín, kde rastú, sa považujú za symbol jari. Vedeli ste však, že môže kvitnúť aj na jeseň? Napríklad odroda s latinským názvom Ganathus reginae-olgae. Dostala meno na počesť ruskej veľkokňažnej Olgy Konstantinovny Romanovovej, ktorá sa vydajom stala gréckou kráľovnou. Tomuto druhu snežienky sa najviac darí v Sicílií a štátoch južného Balkánu.
Pre kvetinárske účely sa snežienky začali šľachtiť už v 16. storočí. Ich krížené kultivary (dnes ich je okolo 200) vysádzali v európskych záhradách okolo roku 1880. Vtedajšia spoločnosť si ich veľmi rýchlo obľúbila. Svedčí o tom fakt, že uskutočňovali tzv. „snežienkové prechádzky“ („snowdrop walks“). Ako napovedá názov, šlo o dlhšie či kratšie prechádzky po trasách, okolo ktorých boli snežienky vysadené. Jednotlivé kultivary sa striedali tak, aby bol estetický zážitok čo najsilnejší.
Mimochodom, vedeli ste, že snežienky sa spájajú s rôznymi legendami? To by už však bolo na celkom iný článok… 🙂
Prvosienka
Pravá vôňa jari skrytá v v mäkkých žltých hlavičkách. Okrem toho sa však vo veľkej miere využíva na výrobu liečiv, v kozmetike ale aj na prípravu lahodných a voňavých čajov. Rozšírená je v Európe a Ázii. Primula veris, čo je jej latinské meno, má základ v dvoch slovách – primus, čo znamená prvý, a ver, čiže jar.
Vývar, čaj alebo sirup z prvosienky jarnej pomáha pri kašli a problémoch s dýchaním. Pôsobí tiež protizápalovo. V čase kvitnutia (marec až máj) obsahujú jej listy množstvo cenných látok pre náš organizmus. Ak si ich pridáte do šalátu, pomôžu telu s detoxikáciou a doplnením vitamínov, ktoré vyčerpalo počas zimy. Prvosienka tiež vraj podporuje tvorbu materského mlieka. V oblasti liečiv a kozmetiky sa využíva aj na výrobu rôznych mastí a olejov. Zmierňuje prejavy kožných chorôb a urýchľuje hojenie rán.
Nazbierať si túto rastlinku sa určite oplatí. Buďte však opatrný, na Slovensku je čiastočne chránená. Povolený je zber kvetu a stonky; všetky druhy však majú chránený koreňový systém.
Podbeľ a púpava
Matkino líčko, podbelie, konské kopyto, podkova- to je časť ľudových názvov pre podbeľ. Rastie nielen u nás a v celej Európe, ale i v Ázii a Amerike. Jeho latinský názov Tussilago farfara by sa dal voľne preložiť ako „tíšiteľ kašľa“. Okrem toho však môže pomôcť aj pri iných zdravotných i kozmetických problémoch (zápal priedušiek a laryngitída, ekzémy, zápaly kože,…).
Púpava obsahuje množstvo kvalitných vitamínov, ktoré si telo po zime priam žiada. Je tiež veľmi vhodná pre diabetikov, kvôli obsahu inulínu. Ten upravuje hladinu cukru v krvi.