Škodce sa nevyhýbajú ani rastlinám. Základom efektívneho boja je skoré odhalenie a najmä rýchly útok! Všetko potrebné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Ako sa k vám dostanú?
Najčastejšie sa skrývajú v novom substráte, dokonca v zakúpenej či darovanej rastlinke. Aj preto sa odporúča nakupovať vždy v osvedčených kvetinárstvach a až po dôkladnej kontrole. V našich kvetinárstvach Rhapis máte istotu, že si kupujete nielen krásne, ale i kvalitné a zdravé kvety.
Dostali ste kvetinku do daru alebo ste si od susedky vypýtali časť rastlinky na rozmnoženie? Nezaškodí, ak ju pár dní necháte v „karanténe“, aby ste zamedzili kontaktu s „domácimi“. Niektoré škodce sa totiž skrývajú v pôde a kým sa ukážu, chvíľku to trvá. Ani to však nie je zárukou, že sa im vyvarujete. Základom prevencie je najmä silná a zdravá rastlinka; oslabená je na škodce a choroby oveľa náchylnejšia. Nezabúdajte preto svojim izbovkám zabezpečiť vhodné podmienky, správnu starostlivosť a pri každom polievaní ich poriadne prezrite, minimálne však raz za týždeň.
Keď kvet trápia…
Vošky
Patria k najznámejším a pomerne častým škodcom napádajúcim izbové rastliny. Vošky môžu byť zelené, oranžové, čierne, dokonca i sivé. Živia sa šťavou z mladých lístkov a púčikov. Napadnutý list je skrútený a lepkavý- od výlučkov vošiek, tzv. medovice. Vošky tiež môžu spustiť ďalšie ochorenia, napríklad čiernu pleseň.
Vyskytli sa aj u vás? Asi kvety priveľa zalievate, preto obmedzte množstvo vody a doprajte substrátu čas na presušenie. V opačnom prípade sa vošky začnú rýchlo množiť. Listy opatrne pretrite špongiou alebo handrou namočenou v saponátovom roztoku. Pomôcť by mohol i výluh z tabaku: zalejte ho vriacou vodou a odložte na niekoľko hodín. Následne ho môžete použiť aj ako šetrný postrek.
Červce
Medzi pestovateľmi sú známe aj ako puklice. Milujú husto rozvetvené rastliny s bohatým počtom listov. Usídľujú sa hlavne v zhyboch a pri žilnatine, pomenej aj na stonkách kvetov či priamo na nich. Vzhľadom pripomínajú chumáčiky vaty, pod ktorými sa skrývajú.
Oproti voškám im vyhovuje sucho, logicky teda i zanedbaná rastlinka. Vďaka svojmu nápadnému vzhľadu nie je problém ich rýchlo identifikovať a zakročiť. Prvým krokom by mala byť umiestnenie rastlinky do karantény, inak môže nakaziť ostatné izbovky. Listy dôkladne umyte (vodou, prípadne s prídavkom liehu), v prípade potreby ošetrite chemickým postrekom.
Roztočce
Podobne ako červce, aj roztočce milujú suché a teplé prostredie. Pavúčiky nie sú viditeľné voľným okom, o to viac sú pre rastlinku nebezpečné. Ak ich totiž nezbadáte včas, môže uhynúť. Preto zbystrite pozornosť, ak sa na listoch vyskytujú svetlé bodky (dobre viditeľné sú najmä proti svetlu). Postupným rozmnožovaním roztočcov sa na liste objaví jemná pavučina, ten po čase zožltne a uschne. Zbavíte sa ich chemickými prostriedkami, primeranou závlahou a rosením listov.
Vlnatky
Ak vašu rastlinku napadla vlnatka, pripravte sa na dlhý boj s neistým koncom. Často napáda orchidey, oleandre, dokonca nepohrdne ani sukulentmi. Aj napriek špeciálnym chemickým prostriedkom je veľmi odolná a vytrvalá! Niektorí pestovatelia preto odporúčajú kvet vyhodiť hneď, ako sa objavia prvé príznaky. Aké? V prvom rade samotný hmyz v zhyboch listov a pod nimi. Telo vlnatky je pokryté bielymi chĺpkami, vyskytuje sa v zhlukoch. Ak sa nechcete milovaného kvietka vzdať, vyskúšajte najskôr hmyz odstrániť manuálne– vatovým tampónom namočeným vo vode. Následne postriekajte insekticídnym prípravkom a opakujte podľa návodu na obale.