

Aj keď vonku to na jar nevyzerá ani zďaleka, nemusí to platiť aj o vašej záhrade. Tá môže byť krásne rozkvitnutá aj v zime, okolie vášho domu tak nemusia zdobiť len umelé sezónne dekorácie. Stačí, ak vysadíte správne druhy. Ktoré?
Čemerica (Helleborus niger) – kráska v rôznych farbách
Biela, žltá, ružová, bordová a fialová sú pre túto skutočne výnimočnú trvalku typické. Prečo výnimočnú? Dokáže totiž kvitnúť aj v tuhých mrazoch. Predstavte si zasneženú záhradu s dokonale zakvitnutým záhonom kvetov v spomenutých farbách – pôsobivé, však? Spomenuli sme, že patrí k trvalkám; ani veľmi suché leto jej preto neuškodí, práve naopak. Avšak v období kvitnutia (zima – jar) je citlivá na nedostatok vlahy. V prípade zím bez snehu ju nezabudnite občas popolievať. Ak si ju plánujete vysadiť, rátajte s tým, že kvitnúť začne až po 2-3 rokoch. Dobre však zvážte, kam ju zasadíte. Čemerica nemá rada presádzanie, môže spomaliť jej rast. Ideálne obdobie na výsadbu semienok či predpestovaných sadeníc je jar a jeseň. Bude sa jej dariť v tieni stromov alebo v blízkosti iných kríkov. Najkrajšie vynikne v skupinkách, takže môžete skombinovať rôzne farby. Odmenou vám bude nielen jedinečný vzhľad vašej záhrady; po čase sa začne rozmnožovať vlastnými semienkami.
Nemáte vlastnú záhradku? Čemerice možno pestovať aj ako črepníkové kvety na balkónoch, terasách a verandách. Pri práci s ňou však buďte opatrní, používajte rukavice a radšej k nej neprivoniavajte. Šťava z nich dráždi pokožku a môžu sa na nej vytvoriť aj pľuzgiere.
Hamamel – exotický ker
Očarí nielen hustými sýto sfarbenými kvetmi (žltá, oranžová, červená), ale i výraznou sladkastou vôňou. Existuje niekoľko druhov (virginský, japonský, prostredný, …) kvitnúcich už od novembra. Nie všetky sú však vhodné na pestovanie v našich podmienkach. Najčastejšie sa pestuje práve hamamel prostredný (Hamamelis x intermedia) a rôzne jeho kultivary : Diane má vínovočervené kvety, Orange Beauty červenooranžové. Na rozdiel od čemerice nemá hamamel rád blízkosť iných kvetov, preto sa odporúča vysádzať na slnečné miesto, príp. do polotieňa. V prvých rokoch výsadby je dôležité pravidelné zalievanie v lete. Ak sa rozhodnete vysadiť si ho v blízkosti svojho domu či okna, budete mať krásny výhľad. V našich záhradách je málo rozšírená, nakoľko patrí k drahším krom.
Kalina voňavá (Viburnum ferreri, fragrans) – ružové perly
Okolie nielen skrášli, ale i prevonia. Drobné ružové kvety pripomínajú perly a najintenzívnejšiu farbu majú začiatkom marca. Kvitnúť začínajú už v decembri. Ak teplota vonku klesne na -10ºC, kvety omrznú, ale po oteplení začnú kvitnúť nové. Ker je pomerne nenáročný, vyžaduje si však miesto v polotieni, pretože na priamom slnečnom svetle odkvitá.
Do svojej záhrady môžete tiež vysadiť drieň obyčajný (Cornus mas), ktorý je spomedzi rastlín kvitnúcich v zime nenáročný a dobre sa mu darí aj v suchých pôdach, na slnku i v polotieni. Podobne je to i s jazmínom nahokvetým (Jasminum nudiflorum). Mahónia (Mahonia x media, Mahonia beelei) či čerešňa chĺpkatá (Prunus subhirtella Autumnalis) kvitnú už začiatkom zimy. Na jej konci v okrasnej záhrade vynikne rododendron skorý (Rhododendron x praecox).
Ak nemáte doma záhradu, nezúfajte. Krásne kvety môžu kvitnúť aj u vás doma vo váze. Luxusné kytice a dekorácie nájdete v našich predajniach Rhapis.