Máte ju doma? Izbovkám kraľuje africká, v lesoch a na lúkach nájdete voňavú, trojfarebnú či roľnú. Aj keď to meno neprezrádza, vyskytuje sa takmer v každej farbe. Je nenáročná na starostlivosť a symbolizuje nadčasovú krásu, vďaka čomu ju obľubujeme už celé desaťročia.
Fialka africká
Názov síce pôsobí exoticky, „udomácnená“ je však viac než dosť. Okrem príznačnej fialovej ju nájdete aj v bielej, ružovej, bledomodrej, dokonca s rôznymi vzormi, prípadne farebnými kombináciami; napríklad snehobielym stredom a ružovkastými okrajmi. Priemerná výška rastlinky je 7-15 centimetrov, do šírky to však môže byť viac. Smer rastu závisí aj od svetla, preto ju treba raz za čas pootočiť, aby bola súmerná. Fialka africká je nielen pekná dekorácia, ale i akýsi „čistič“ – na chĺpkatých listoch zachytáva drobné prachové čiastočky a nečistoty, a prispieva tak ku čistejšiemu vzduchu v byte.
Nepatrí síce medzi náročné kvetiny, vyžaduje však optimálne svetlo a zalievanie. Ak ju polievate zhora, pozor na listy! Nemali by byť mokré, pretože sa na nich môžu vytvoriť nepekné škvrny, dokonca hniloba. Preto sa skôr odporúča zalievať fialky do misky. Opatrne však s množstvom, ublížiť jej môžu už jedno premočenie. V prípade, že sa vám niečo také „podarí“, radšej ju presaďte do suchej zeminy.
Fialka trojfarebná
Radí sa k burinám rastúcim na poliach i v záhradkách. Stred kvietku je žltý, lupienky majú bielu farbu postupne prechádzajúcu do fialovej. Možno ju tiež poznáte pod názvom sirôtka alebo macoška. Narastá do výšky 15-30 centimetrov a zberá sa pre svoje liečivé účinky. Z vysušenej rastlinky si možno pripraviť čaj uľahčujúci vykašliavanie, tiež pomáha pri ochoreniach močového ústrojenstva, reume, kožných problémoch či vypadávaní vlasov. Pozor však na dávkovanie- na jednu šálku postačia dve čajové lyžičky usušenej fialky.
Fialka voňavá
Ak máte radi jarné prechádzky v prírode, určite ste na tento druh fialky už natrafili. Nezameniteľne vonia, romantické duše si z nej viažu kytičky (krásne vynikne napríklad s brečtanom). Podobne ako fialka trojfarebná, využíva sa aj pre svoje liečivé účinky. Ak sa vám ju podarí nazbierať, vyrobte si napríklad fialkový olej. Približne do 2 dcl oleja pridajte hrsť kvietkov dobre uzavrite. Nechajte lúhovať aspoň 7 dní, preceďte. Olej môžete použiť na akné, ekzémy či pri pálení od slnka.
Ak hľadáte najkrajšie kvety, v kvetinárstvach Rhapis nájdete rezané i črepníkové kvety a najkrajšie kytice. Chcete niekoho prekvapiť? Objednajte mu kyticu z nášho eshopu.