

Stromček v črepníku očarí nielen vášnivých pestovateľov kvetov a rastlín. V Číne, odkiaľ miniatúrne stromčeky pochádzajú, sa takéto pestovanie považuje za umenie. Bonsaje si postupne obľúbili na celom svete. Aby sa mu u vás darilo, mali by ste vedieť, ako sa oň správne starať.
Umiestnenie
Bonsaje milujú svetlo, takže sa vyhnite tmavým kútom, či miestnostiam s nedostatkom denného svetla. Silné slnečné lúče však môžu poškodiť listy. V letnom období preto odložte bonsaj z okenných parapetov. Exteriérové bonsaje ochráni strieška so špeciálnej siete, prípadne ho premiestnite na terasu, alebo do zimnej záhrady. Dajte pozor najmä počas silných letných horúčav. Napríklad javorom môžu zhorieť listy už počas jedného dňa na slnku. Podobne to majú aj azalky s kvetmi, treba ich však umiestniť do polotieňa už na jar.
Substrát
Vhodný druh substrátu je pre každý druh iný. Organický substrát tvorí klasická zemina obohatená o rôzne prímesi, ktoré zabezpečujú vzdušnosť a potrebnú vlhkosť pôdy pre bonsaj. Ak sa vám ho však prelejete, svoju vzdušnosť stratí. Anorganický substrát sa skladá z drobných guľôčok hornín alebo produktov z ich spracovania. Jeho veľkou výhodou je, že prebytočná voda odtečie, takže nijaké preliatie nehrozí. Na druhej strane je potrebné bonsaj v anorganickom substráte častejšie zalievať.
Zalievanie
Väčšina bonsajov miluje vlhko. Zalievať by ste ich preto mali každý druhý až tretí deň; nedostatkom vlahy strácajú listy. Voda by mala byť mäkká izbovej teploty. Opatrne aj s prelievaním- korene bonsaju môžu začať hniť. Overená metóda je skúsiť pôdu na dotyk. Zalejte, ak je substrát mierne vlhký, nie premočený. Aj keď to možno na začiatok vyzerá zložito, časom si sami nájdete ten najvhodnejší systém.
Praktická rada: Kým exteriérové bonsaje môžete pokojne zalievať zvrchu, pri interiérových to neplatí a mali by ste radšej črepník s bonsajom ponoriť na 10 minút do vody. Inak voda stečie po okrajoch a stred rastliny ostane suchý. Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné rosenie, obzvlášť počas vykurovacej sezóny a v lete. Nie však vtedy, ak na rastlinu svieti slnko, mohlo by listy spáliť.
Hnojenie
Pestovanie bonsajov si nevyžaduje špeciálne hnojivá. Pokojne si vystačíte s tými, ktoré obsahujú sodík, fosfor a draslík. V období jari až do jesene hnojte interiérové druhy dvakrát za mesiac, v zime stačí raz.
Presádzanie
Keďže korene bonsajov tvoria tenké vlásočnice, mali by ste pri presádzaní postupovať veľmi opatrne. Inak hrozí, že sa vo veľkej miere poškodia, potrhajú a rastlina tak nebude mať dostatok prostriedkov na prijímanie živín.
Ak máte ešte stále pochybnosti, ako sa o bonsaj starať, príďte sa poradiť s našimi odborníkmi v kvetinárstvach Rhapis. Okrem toho tu nájdete i ďalšie krásne kvety a kytice. Spravte radosť sebe, alebo milovanej osobe a vyberte si z našej ponuky.