

Okrasná záhrada je pre mnohých oázou oddychu, potešením i priestorom na uplatnenie vlastnej kreativity. Starostlivosť o jej dokonalosť môže dať niekedy poriadne zabrať, výsledok však stojí za to. Že si krásu rozkvitnutých kvetov a drevín môžete vychutnávať len pár mesiacov v roku? Poradíme vám, čo do nej vysadiť, aby bolo každé ročné obdobie plné kvetov a zelene.
Stromy a kry
Aby ste však dodali svojej záhrade čaro, mala by jej základ tvoriť zeleň v podobe malých či väčších stromov a krov. Tradičné a osvedčené sú napríklad rôzne druhy tují či krušpán. Ak vám to dovoľuje veľkosť a charakter záhrady, nebojte sa zasadiť si aj iné zakrpatené druhy ihličnanov. Vhodné sú borievky, cyprušteky, smreky. Veľmi dobre z nich vynikne aj živý plot. Ihličnany sú však dosť náročné na pôdu a kvalitu vzduchu, preto sa pred kúpou informujte o ideálnych podmienkach na ich pestovanie. Vhodnou kombináciou k zakrpateným ihličnanom môže byť vždyzelený bršlen (Euonymus fortunei).
Vznešenosť okrasnej záhrady dokážu dotvoriť aj malé kvitnúce stromčeky a kry. Romantická hortenzia kvitne vždy v lete. Veľkým plusom je, že má mnoho kultivarov v rôznych farbách. Chcete, aby vaša záhrada na jar nielen krásne vyzerala, ale i voňala? Posaďte si magnóliu. Táto exoticky pôsobiaca kráska začína kvitnúť už koncom marca. Aby ste si prítomnosť magnólie mohli vychutnať naplno, odporúča sa vysádzať na terasách a pri vchodoch domov.
Jarnou klasikou slovenských záhrad je aj zlatý dážď (Forsythia x intermedia) v pravej jarnej žltej, či neprehliadnuteľný orgován. Hľadáte niečo originálne? Potom môže byť tým pravým okrasná mandľa (Prunus triloba).
V zime o kvety nemá núdzu hamamel. Má však množstvo druhov a niektoré nie sú vhodné na pestovanie vonku, preto sa pred kúpou bližšie informujte. Jedným z kvitnúcich a voňavých krov je zemolez. Jeho najväčšou výhodou je, že má čo ponúknuť v každom ročnom období. Už v decembri začínajú na ňom kvitnúť biele kvety. Tie pretrvajú do apríla, aby sa v nich v lete stali atraktívne červené plody. Na jeseň sa zas do červena sfarbia listy a opadajú až na konci zimy. Nepatrí síce k veľmi rozšíreným rastlinám, ale krásne vynikne aj ako živý plot.
Ďalšie tipy na rastliny kvitnúce v zime nájdete v našom staršom článku:
Kvety
Jarní „nedočkavci“, trvalky, ruže, skalničky,… Druhov a farieb je nespočetne a konečný výber tých, ktoré chcete mať vo svojej záhrade, je len na vás. Ponúkame vám aspoň niekoľko tipov a rád, čím sa pri výbere riadiť.
• Do okrasnej záhrady saďte kvety do záhonov, bude tak pôsobiť honosnejšie a jednotlivé druhy lepšie vyniknú.
• Jednotlivé druhy v záhone zlaďte tak, aby ich podmienky rastu a pestovania vyhovovali. Ak máte väčšiu záhradu, rozdeľte jednotlivé druhy rastliniek podľa toho, čo majú rady a vytvorte tak viacero záhonov s rôznymi podmienkami (tieň, polotieň, svetlo,…).
• Pred výsadbou si spravte malý prieskum a snažte sa predstaviť si (príp. si spravte i náčrt), z akých strán bude záhon vidieť. Ak sa chystáte umiestniť kvetiny na miesto dobre viditeľné z viacerých strán, vysaďte si tzv. kvetinový ostrovček. Ak plánujte okrášliť priestor pred vchodovou bránou, múrom (živého) plota, zasaďte si kvety do niekoľkých radov.
• Kvety vždy sadíme od najväčšieho. Pri ostrovčekoch zasadíme najväčšiu rastlinku doprostred a ostatné okolo.
Aby vám okrasná záhrada robila radosť tými najkrajšími kvetmi, nezabudnite sa zastaviť po inšpiráciu v niektorej z našich kvetinárstiev Rhapis.