Žiadna žena neohrdne kyticou krásnych kvetov. Kvety v domácnosti zútulňujú prostredie a zlepšujú náladu. Na to, aby nám však vydržali vo váze nejaký čas, potrebujú dôkladnú starostlivosť. Ako môžete rezanej kytici predĺžiť život?
Keď kyticu dostanete
Kvety sú náchylné na teplotné zmeny. Ak je vonku chladnejšie počasie, nechajte kyticu po tom, ako ju prinesiete dovnútra aspoň pol hodinu zabalenú v papieri, aby sa postupne adaptovala teplote prostredia. Pred vložením kytice do vázy s vodou upravte stonky. Ruže zrezávajte šikmým rezom ostrým nožom, aby bola kvetina schopná nasať čo najviac vody. Stonky režte každý deň pod vodou, aby sa do nich dostalo čo najmenej kyslíka. Stonka sa dokáže po reze bez vody pomerne rýchlo zaceliť a o to menej vody potom prijať. Drevnaté stonky a slnečnice sa zarezávajú do kríža, môžu sa dokonca mierne rozdrviť približne 2-3 cm od konca stonky. Chryzantémy sa odporúčajú zalamovať, čím sa stonka rozštiepi a tým má rastlina lepší prístup k vode. Voda vo váze by mala byť vlažná a čerstvá. Nezabúdajte ju meniť každý deň. V prípade použitia výživy na rezané kvety stačí vymeniť vodu raz za 2-3 dni. Výška hladiny by mala byť taká, aby boli vo vode ponorené len stonky, nie listy. Pri väčšine druhov kvetov sa odporúča, aby voda siahala približne do 2/3 výšky stonky. Viac vody vo váze potrebujú najmä ruže, približne do 3/4 výšky stonky. Chryzantémy a gerbery potrebujú práve naopak málo vody, len do výšky 2-3 cm od konca stonky.
Miesto pre nádheru
Výber miesta, kam kyticu vystavíte je tiež veľmi dôležité. Priame slnko a prievan kvetom neprospieva. Na chladnejšom mieste vám vydržia oveľa dlhšie. Ak máte možnosť na noc ich umiestnite do chladnejšej miestnosti alebo do chladničky. Vydržia vám oveľa dlhšie. Pozor na misu s ovocím! Ovocie uvoľňuje etylén, ktorý negatívne ovplyvňuje ich životnosť. Preto radšej nestavajte kyticu vedľa ovocia.
Pohodlie pre každý kvietok
Každý kvet je jedinečný a potrebuje inú starostlivosť. Vyberajte radšej väčšie vázy, aby mali stonky dostatok miesta. Kvety vkladajte do vázy nezviazané. Pozor na kvety ako sú tulipány, narcisy či ľalie. Do spoločnej vázy jednoducho nepatria. Vylučujú látky, ktoré iným kvetom škodia.
Vyživte každú jednu stonku
Dobre umytá váza je samozrejmosťou. Ak ste nedostali alebo ste si nezakúpili pre kvety výživu, ktorá sa dáva do vody a slúži na úpravu pH vody, dodajte kvetom uhľohydráty vo forme cukru alebo sodík a draslík formou štipky kuchynskej soli. Dobrou radou je aj pridanie aspirínu, ktorý predlžuje krásu a životnosť rastlín.
Trieďte ich
Niektoré kvety vädnú rýchlejšie, ako iné. Preto ich pravidelne preberajte a zvädnuté vyhoďte, aby rozširujúca sa hniloba nespôsobila rýchlejšie uhynutie tých ostatných. Platí to aj o listoch, ktoré by nemali byť namočené vo vode. Podporujú hnilobu a tvorbu plesní.